Doğukan Manço'nun doğduğu gün...

Yayın Tarihi : 22 Şubat 2013
36812
19 Mayıs 1981 Salı günü baba olma mutluluğunu yaşayan Barış Manço, Belçika'da dünyaya gelen oğluna, Doğukan Hazar adını koydu.

 

Doğukan Hazar Manço, 3-4 santim uzunluğundaki saçlarla dünyaya geldi.1981'de Türkiye'de, "Ben 19 Mayıs'ta doğdum" diyen Atatürk'ün 100. Doğum Yıldönümü nedeniyle değişik anlamda bir 19 Mayıs Bayramı kutlanırken, aynı gün Barış Manço vatanından çok uzaklarda baba olmanın ilk sevinçli dakikalarını yaşıyordu.

Atatürk'e hayranlığı nedeniyle bu tesadüfe özellikle sevinen Barış Manço, 3 kilo 700 gram doğan oğluna Doğukan Hazar adını vermişti müzisyen. 19 Mayıs 1981 Salı günü Belçika'nın Liege kentinde, sabah 10:05'te doğan Doğukan Manço, dünyaya gelirken annesi Lale'ye bayağı çektirmişti.

Doktorlar, doğumu sezaryenle gerçekleştirmiş ve küçük bir operasyon yapmak zorunda kalmıştı. Bu nedenle Lale Manço 3 saatten fazla bir zaman baygın yattı ve oğlunu babasından sonra görebildi. Doğumdan iki saat kadar sonra Barış Banço telefonda hattın ucundaydı. Mutluydu, heyecanlıydı. Sessizce ve yavaş konuşmaya özen gösteriyordu.

Barış Manço, oğlu Doğukan'ı ilk kucağına aldığında mutluluğu yüzünden okunuyordu.- "Lale dün gece sancılanmaya başladı. Çıktık evden ve Saint Vincent de Paul Kliniği'ne geldik. Sancısı sabaha kadar sürdü ve saat 10 sıralarında oğlumuza kavuştuk. Doğukan Hazar koyduk adını. "Hazar" da 'barış' anlamına geliyor. Lale iyileşene kadar klinikteyiz. Sonra da evimize geçeceğiz." 

Manço'lar İstanbul'dan, kendi yuvalarından çok uzakta da olsalar da yalnız değillerdi. Barış Manço'yu ilk kutlayan, Belçika'da yaşayan ağabeyi Savaş Manço ve eşi oldu. Daha sonra kızkardeşi İnci İlbay geldi kliniğe. Yanında Barış'ın yeğenleri Altay ve Ural da vardı.

Barış Manço'nun Haziran'ın ilk haftasında başlayacak bir dizi konseri vardı ama bu programı değiştirmeye karar ermişti. Ünlü sanatçı, Eşi Lale Manço tam anlamıyla iyileşene dek Belçika'da kalacak ve bir ay sonra dönecekti Türkiye'ye...

(Gong Dergisi - 27 Mayıs 1981)