Esin Afşar'dan müziğe ret, sinemaya evet

Yayın Tarihi : 14 Kasım 2017
9703
Devlet Tiyatrosu'nun Çocuk Bölümü oyuncularından Esin Afşar, şarkı söylemesi için gelen teklifleri kabul etmezken, sinema için hazır.

 

Esin Afşar tiyatroyu sevmesine rağmen asıl hedefinin sinema filmlerinde oynamak olduğunu söylüyor.Bir gün tiyatroda piyano çalarken, Muhsin Ertuğrul ona şöyle demiş:
 
- «Aşağıda kalıp yukarıdakilerin tozunu yutacağına, yukarıya gelsene...» 

İşte Esin Afşar'ın tiyatroya geçmesine bu davet sebep olmuş...

Esin Afşar, eski hariciyecilerden Sinanoğlu ailesinin tek kızı... Ankara Koleji'nin orta kısmını bitirdikten sonra. Devlet Konservatuarı'nın piyano bölümüne girmiş.

Konservatuardan mezun olduktan sonra da Devlet Tiyatrosu kadrosuna geçmiş... Ve o gün, bugündür de, Devlet Tiyatrolarının çeşitli sahnelerinde çeşitli oyunlara çıkmış.

Halen Devlet Tiyatrosunun Çocuk Tiyatrosu Bölümü'nde olan Esin Afşar, Ankara'nın başarılı sanatçılarından biri. En büyük arzusu Devlet Tiyatrosu'na geçmek. Eskiden çocuk tiyatrosu kadrosunda olan sanatçılar imtihanla Devlet Tiyatrosu'na geçerlerdi. Birkaç yıldır bu usul kaldırıldı. Esin Afşar, imtihanların yeniden konulmasını bu kadroda olan her sanatçı gibi sabırsızlıkla bekliyor.

Muhsin Ertuğrul'un önerisiyle tiyatro sahnesine çıkan Esin Afşar (en solda), 1964'teki Poker Partisi oyununun bir sahnesinde Esin Avcı, Yılmaz Gruda ve Kartal Tibet ile... Esin Afşar, çok cepheli bir sanatçı. Tiyatronun dışında, mankenlik de yapıyor. Ama bunun tiyatrodaki işine engel olmamasına bilhassa dikkat ediyor. Mankenlik ve tiyatrodan başka, bale, resim ve şan ile de ilgileniyor.

Sesi de bir hayli güzel. Hatta bir ara kendisine şantözlük yapması için teklifte bile bulunmuşlar. Ama Esin, «Daha sırası değil» diyerek bu teklifi geri çevirmiş. «Ama» diyor, «Filmciler bir teklif yaparlarsa, onlara, beni sahneye çıkartmak isteyenlere davrandığım gibi davranmam. Sinemayı çok seviyorum. Beyazperdeye geçmek, orada başarı sağlamak ve 10 milyon sinema seyircisi tarafından tanınmak, sevilmek benim en büyük idealim... Gün gelecek elbet bu idealimi gerçekleştireceğim...»

Esin Afşar, küçük kızı Pınar ile...Esin Afşar, on yıldır evli. Eşi de kendi gibi tiyatro sanatçısı. Kerim Afşar'la olan evliliklerinden bugün beş yaşında bir kız çocukları var. Beş yıldır sanatkar karı-kocanın tek düşünceleri «Pınar» olmuş. Onu iyi bir şekilde yetiştirmek ve ileride kendileri gibi tiyatro artisti yapmak, Afşar ailesinde beş yıldır bütün düşüncelerin önüne geçmiş.

Ancak her tiyatro sanatçısı karı-koca gibi onların da tek dertleri, haftanın çoğu gününde bir arada olamamaları. «N'olur, bir karar alsalar da evli çiftleri hep aynı oyunlarda oynatsalar» diyor. Ama daha biz konuşmadan, hemen söylediği cümleye gülüp geçiyor: «Olur mu canım böyle şey! Dünyanın neresinde görülmüş?...»

Esin Afşar, son zamanlarda haklarında çıkarılan «Ayrılacaklar» dedikodusunu şiddetle yalanlıyor ve bunu eşinin şu anda tiyatro kültürünü geliştirmek için İngiltere'de bulunmasına bağlayor.

Esin Afşar, Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nin genç profesörü, kardeşi Oktay Sinanoğlu'yla...Esin'in üç erkek kardeşi var. Bunlardan en tanınmışı, halen Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nin genç profesörlerinden olan Oktay Sinanoğlu... Esin Afşar, kendisinin oyunu olmadığı, kocasının ise sahnede olduğu gecelerde, gece kulüplerine kardeşi ile çıkıyor.

Esin Afşar, İstanbul'da yaşasaydı, şimdiye kadar birçok filmde oynayabilirdi. Ankaralı tiyatro sanatçılarımız bu bakımdan talihsiz sayılır. Onların bu isteklerinin gerçekleşmesi biraz da sinema muhitine yakın olmalarına bağlı.

(Ses Dergisi - 2 Mart 1968)