Fotoroman Çocuğu'ndan Kadirizm'e giden yol

Yayın Tarihi : 02 Mart 2012
32350
Kadir İnanır kariyerine fotoromanlarda oynayarak başladı. Bugünün maço yıldızına, arkadaşları o günlerde "Fotoroman Çocuğu" diye takılıyordu.


Kadir İnanır, Türk sinemasının en önemli isimlerinden biri... Sinema filmi öncesinde fotoromanlarda görev alarak mesleğe adım atan Kadir İnanır, o günlerden, bugünün adı "Kadirizm" ile anılan "maçoluk" efsanesine dönüştü. Sizlere, Kadir İnanır'ın henüz "fotoroman çocuğu" olduğu yıllarda Ses Dergisi'nde yer alan, kendisiyle yapılan ilk röportajlardan birini aktarıyoruz....

Kadir İnanır gelecekten ümitli. Şu an şans vermediğinden yakındığı prodüktörleri, yakın zamanda peşinden koşturacağını söylüyor.Kadir İnanır'ı tanırsınız. Ama sinemadan değil de fotoromanlardan. «SES Sinema Artisti Yarışması»yla (*) Yeşilçam'a giren Kadir İnanır bugüne kadar 10 fotoromanda başrol oynamasına karşılık, sadece 4 filmde yardımcı rol almış. Bu yüzden Kadir İnanır'a arkadaşları «Fotoroman Çocuğu» diye takılıyorlar.

Fakat Kadir İnanır bu durumdan hiç şikayetçi değil, «Önümde uzun yıllar var» diyor. «Bir gün ben de sinemada söz sahibi olacağım. Şu anda sinemanın ne olduğunu öğrenmeye çalışıyorum»...

Kadir İnanır'ın romantik bir yüzü var. Kültürlü çocuk. Halen Gazetecilik Yüksek Okulu'na devam ediyor. «Bitirince gazeteci mi olacaksınız?» diye soruyoruz. «Hayır» diyor. «İcabederse gazeteci olurum, hayat bu, belli olmaz, ama ben yüksek tahsili sadece kültürümü genişletmek için yapıyorum. Okuduğunu anlayabilen, düşündüğünü rahatlıkla söyleyebilen bir adam olmak için»

Kadir İnanır, 15 Nisan 1948'de (**) Ordu'nun Fatsa ilçesinde doğmuş. Annesinin ismi Fatma, babasının Mehmet. Tam dokuz kardeşi daha var. Anlayacağınız Kadir İnanır, 10 kardeşin en küçüğü.

İlk olarak bir filmde değil de «Bağdat Yolu» isimli fotoromanda oynamış. Sonra da ver elini sinema... İlk filminin ismi: «Yedi Adım Sonra»

Samsunspor'u da tutuyor ama koyu Fenerbahçeli. Lisede okurken biraz da futbol oynamış, atletizm yapmış. Yerli artistlerin hepsini seviyormuş, hepsi de iyi oyuncularmış. Yerli rejisörlerden Metin Erksan ile Lütfü Akad'ı çok beğenen Kadir İnanır'ın bir tek şikayeti var: Her gün aldığı 30'a yakın mektup, onu canından bezdiriyormuş.

«O mektupları cevaplandırmak çok zor oluyor» diyor. Ve ilave ediyor: «Ama tatlı bir şikayet bu. Ne kadar çok mektup gelirse, o kadar çok sevildiğimi anlayıp memnun oluyorum»

Kadir İnanır'ın diğer bir şikayeti de prodüktörlerden. Prodüktörlerin hem «Şöhretlere 50, 60 bin lira veriyoruz» diye ağladıklarını, sonra da yenilere imkan tanımadıklarını söylüyor ve sözlerini şöyle bitiriyor:

«Zamanında Cüneyt Arkın'a da aynı davranışları yapmışlardı. Bakın şimdi peşinden koşuyorlar. Onları ben de peşimden koşturacağım. O günler uzak değil»

Kariyerine fotoromanlarda oynayarak başlayan Kadir İnanır'ın arkadaşları, genç oyuncuya Fotoroman Çocuğu diye takılıyor.(Ses Dergisi - 27 Aralık 1969) 

(*) Kadir İnanır, Uğur Güçlü'nün 1. olduğu 1968 Ses Sinema Artisti Yarışması'nda ilk 10'a kaldıktan sonra elenmişti. Bir yıl sonra Saklambaç Fotoroman Kralı Yarışması'nda 1. oldu.

(**) Kadir İnanır'ın doğum tarihi, nüfus kağıdında 15 Nisan 1948 olarak yazmasına karşılık, kendisinin ifadesiyle, 1949 yılının Ağustos sonu ile Eylül ayının ortalarında bir günde doğmuştur.

* * *

Kadir İnanır, bu röportajdan çok kısa bir süre sonra, "Karagözlüm" filminde Türkan Şoray'la ilk başrolünü oynadı. Sonrasında da hep başrolde kaldı. Başlangıçtaki romantik rollerden sonra canlandırdığı maço karakterler, kendisine "Kadirizm"e kadar uzanan bir yolu açtı...