Necati Bilgiç'in, Uğur Yücel ile ikili olduğu günler

Yayın Tarihi : 02 Mart 2012
26729
Berlin Kaplanı'yla yıllar sonra yeniden kameraların önüne geçen Necati Bilgiç, bir zamanlar Uğur Yücel'le ikili olarak şov yapıyordu.


Yıllar önce sahne şovları ve televizyon yoluyla tanıyıp, sevdiğimiz Necati Bilgiç, uzun bir aradan sonra Berlin Kaplanı filmiyle yeniden kameraların önüne çıktı. Temmuz 1982'de ilk kez TV yoluyla evlerimize konuk olan Bilgiç, uzun bir süre Uğur Yücel ile ikili olarak çalıştı. Aşağıdaki röportaj o günlerden...

**********

Geçtiğimiz hafta ekranlarımızda yeni bir komedyen çiftle tanıştık... "Gecenin Yıldızları" programında "Zeki Alasya-Metin Akpınar" çiftinin taklidini yapan Necati Bilgiç-Uğur Yücel ikilisinin ilginç bir öyküsü vardır... Tiyatro sahnesinde tanışmışlardır, ikisi de alaylı değil mekteplidir...

Komedyen nedir? Günlük hayatımızda sık sık kullandığımız bu kelimeyi sözlükler şöyle açıklıyor: "Kişilerin, olayların ve toplumun gülünç yönlerini kendi yorumuyla sergileyen kişi"... Latince'de "Commedia" olarak kullanılan terim, dilimize "komedyen" olarak girmiştir... Ancak "Komedyen kimdir; ne iş yapar?" sorularına herkes değişik açılardan yanıt vermektedir. Hatta komedyenler bile...

İşte, geçtiğimiz hafta "Gecenin Yıldızları" adlı müzik programında izlediğimiz Necati Bilgiç-Uğur Yücel ikilisi "komedyen"lik konusuna değişik bir gözle bakıyorlar. Ağız birliği etmişcesine "Komedyen, suratına bakıldığı zaman gülmekten yerlere yatılan komik insan anlamına gelmez" diyorlar; "Aslında komedyen; her türlü dramı, komediyi, trajediyi diyaloglarıyla, mimikleriyle yaşatan kişidir. Ancak bizde komedyen denilince her sözüyle espri yapan ve komiklikten başka bir şey sergilemeyen kişi anlaşılıyor"

Uğur Yücel ile Necati Bilgiç'in tanışmaları 1975 yılına kadar gidiyor...Evet, bu sözler Necati Bilgiç-Uğur Yücel ikilisinin... Daha önce konuştuğumuz komedyenlerin tek bir amaçları vardı, karşılarındakileri güldürmek... Ancak bu ikili tek amacın güldürmek olmadığını, düşündürmenin, güzel bir sanat olayını sergilemenin daha önde geldiğini belirtiyordu.

Necati Bilgiç ile Uğur Yücel'in tanışmaları 1975 yılına dayanıyor... İkisi de İstanbul Belediye Konservatuvarı Tiyatro Bölümü mezunu... Yani diplomalı komedyenler.

Ekranda Zeki Alasya'nm taklidini yapan Uğur Yücel, 1957 İstanbul doğumlu. 1974 yılında konservatuvara girmiş, "başarılı" olması nedeniyle 5 yıllık tiyatro eğitimini 4 yılda bitirivermiş.

Geçen yıl "Parkta Bir Sonbahar Günüydü" adlı televizyon dizisinde aşık torun "Ergin"i canlandıran Uğur Yücel, tiyatroya başlamasını anlatırken, "1978 yılında konservatuvar bitince, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde, "Düşenin Dostu" adlı oyunu sahneye koydum ve oynadım" diyor... "Zaten 1975 yılında daha öğrenciyken hocam Yıldız Kenter'le birlikte "Kafesten Bir Kuş Uçtu" oyunuyla sahneye ilk adımımı atmıştım. Daha sonra 1980-1981 sezonunda Tef Kabare'ye girdim. Burası kapanınca benim de tiyatro hayatım sona erdi. Bir buçuk yıldır Necati ile çeşitli yerlerde ikili şov yapıyoruz..."

Şu sıralar ekranlarımıza gelen "Para-Çek" reklamında "Osman Reis" rolünde izlediğimiz Necati Bilgiç'in sanat yaşamı oldukça renkli. "1953 yılında Bursa'da doğdum" diye başlıyor, günümüze kadar yaptıklarını anlatırken ve devam ediyor:

- "Tiyatroya ilgi duyduğum için, 1975 yılında İstanbul Belediye Konservatuvarı'nın tiyatro bölümüne yazıldım. Ben de çalışma arkadaşım Uğur gibi "başarılı" bir öğrenci olduğumdan 3 yıl sonra okuldan mezun oldum, öğrencilik yıllarımda hocam Yıldız Kenter'le birlikte çalışıyordum. Sahne hayatım Kenterler'de 'Vişne Bahçesi' adlı oyunla başladı. Daha sonra, tam 7 yıl Kenterler'de çeşitli oyunlarda rol aldım. 1979 yılında Şehir Tiyatrosu'na girerek bir sezon 'Kanlı Nigar'da oynadım. Daha sonra ben de Uğur gibi, 1980-1981 sezonu içinde Tef Kabare'ye geçerek 'Hayırdır İnşallah' oyununda sahneye çıktım... Tef Kabare bitince bizim beraberliğimiz başladı."

Bir buçuk yıldır çeşitli gazino ve gece kulüplerde şov yapan ikili, değişik gösterileriyle dikkatleri çekerken, bir yeniliğin de öncüsü oldular. Ülkemizde ilk kez "play-back komedi" türünü bu ikili sahneye getirdi. Necati-Uğur ikilisi bu türde, Nükhet Duru ve Ajda Pekkan'ı taklit ederek "Gecenin Yıldızları" programına gelmeyi düşünmüşler ancak denetim engelini aşamamışlardı.

Necati Bilgiç-Uğur Yücel çiftinin bütün amacı bir tiyatro sahibi olmak. İkili "Biz kendi tiyatromuzda, aklı başında oyunlar oynamak istiyoruz" diyor.

(Not: Manşet fotoğrafında Uğur Yücel ile Necati Bilgiç, sehpa üzerinde ünlülerin bantlarını dinleyip, taklitleri hazırlarken görülüyor.)