Şafak Pavey'i bu adam bile yıkamadı, Engin de kimmiş!

Yayın Tarihi : 18 Şubat 2012
504791
CHP'nin genç milletvekilini, kolunu, bacağını kaybetmesinden çok, büyük aşkla evlendiği Paul Pavey'in kaza sonrasındaki tavrı yaraladı...

 

Tarih 24 Mayıs 1996... Saat: 09:03... Yer: Zürih Tren Garı...Şafak Pavey, yüzü hep gülen bir genç kız...

19 yaşında, gencecek, cıvıl cıvıl bir genç kadın, eşinin kanserli arkadaşı Miroslav Hess'i  Cenevre trenine bindirmek için kendisine eşlik ediyor.

Ancak Miroslav Hess beynindeki tümörün etkisiyle hareketlerini koordine edemediği ve zamanında hazırlanamadığı için gecikmişlerdir. Hess yavaş yürüdüğü için genç kadın kendisine perona gidip trene binmesini tavsiye eder ve gişeye biletleri almaya gider. Gişe kalabalık olduğu için gecikir. Biletlerle perona geldiğinde trenin hareket etmeye başladığını ve en son vagonda Hess'in kapıyı açık tutup kendisine el salladığını görür.

Genç kadın, hiç tereddüt etmeden Hess'in biletini kendisine vermek için koşturur. Tren hız aldıkça o da hızlanır. Tam Hess'in seviyesine gelip bileti vermek üzereyken ayağı kayar ve peronla tren arasına düşer.

Tren garında anında yapılan müdahale sırasında bilinci açık olan genç kadın, doktora kol ve bacağı için "Kurtarabilir misin?" diye sorar. "Hayır" yanıtını alınca da "O zaman kalanları kurtaralım, yoksa annem çok üzülür" diyebilecek kadar metanetlidir.

Şafak Pavey, kazada bedeninin neredeyse yarısını kaybetti. Ancak Şafak'ı bu olaydan daha çok etkileyen şey, İngiliz eşi Paul Pavey'in tavrı oldu....

Şafak Pavey, kazadan hemen sonra hastanede... Annesi gazeteci Ayşe Önal başucunda...Şafak ile Paul, 1994'te Ankara'da tanıştı. Henüz 17 yaşında bir öğrenci olan Şafak ile Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde konuk sanatçı olarak görev yapan müzisyen Paul birbirlerini çok sevdi. Bir yıl sonra İstanbul'da renkli bir düğünle evlendiler.

Paul, işi nedeniyle İsviçre'ye gidince, genç kadın da büyük aşkının peşinden Zürih'e uçtu. Şafak burada hem sinema-televizyon öğrenimi görüyor, hem de Zürih Çağdaş Tiyatro ve Dans Grubu'nda dans ediyordu.

Başlangıçta her şey güzeldi ancak, Şafak ile Paul'un evliliği araya giren bir başka kadın nedeniyle sarsılmaya başladı. Kazadan sonra ise Şafak'ı büyük bir hüzün bekliyordu.

Paul büyük aşkla evlendiği Türk eşini kazadan sonra sadece bir kez ziyaret etti, bir daha yüzünü bile görmedi. Şafak Pavey, 19 Ocak 1997 tarihli Milliyet Gazetesi'ne kırgınlığını şöyle anlatıyordu:

Şafak Pavey, kazadan bir süre sonra İstanbul'a getirildi."Tüm yaşadıklarım bir yana, beni en çok üzen olay bu oldu. Benim ilk aşkımdı. Onun peşinden her yere taşındım. Ama o benim kadar güçlü değilmiş. Buna çok üzüldüm. Tüm olanlara rağmen ondan hiç nefret etmedim"

Şafak ile Paul 1997'de boşandı. Genç kadını büyük aşkının vefasızlığı bile yıkamadı. Sallanarak hareket eden protez bacağına "Johnny Walker", protez koluna da soğuk bulduğu bir Alman ismi olan "Helga" adını taktı. Yoluna devam etti.

London School Economics Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde Yüksek Lisans yaptı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği bünyesinde, Orta Avrupa Bölge Sözcülüğü, Engelli Hakları Sözleşmesi Sekreterya Başkanlığı, Cezayir, Sahra, Mısır, Yemen, Suriye, Afganistan, İran ve Lübnan Dış İlişkiler Temsilciliği gibi görevlerde bulundu. Kitaplar yazdı, filmler çekti. İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Almanca ve Farsça yetmedi, uluslararası işaret dilini de iyi derecede konuşmayı öğrendi.

2011'de CHP İstanbul Milletvekili olarak Meclis'e girdi. Halen TBMM'nin en aktif ve en sempatik vekillerinden biri. Hayat dolu... Gülmediği bir fotoğrafını bulmak bile zor....

Şimdi diyeceğimiz o ki; bu güçlü genç kadını kendisini terkeden kolu, bacağı ve "Paul'u" yıkamamış, 100 tane Engin Ardınç vız gelir, tırıs gider... Bazı "engelliler" engel tanımaz, her zaman dimdik ayaktadır. Bazı "sağlam"ların ise görünmeyen çok büyük "engel"leri vardır.

Dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Şafak Pavey'i ilk ziyaret edenler arasındaydı.(Not: Manşet fotoğrafında, Şafak Pavey, 18 yaşındayken evlendiği Paul Pavey ile nikah masasında görülüyor...)

(Not: Bu yazı, Sabah gazetesi yazarı Engin Ardıç'ın 15 Şubat 2012'de yayımlanan yazısında, CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey için 'Hem özürlü, hem CHP'li" tabirini kullanması üzerine yazılmıştır. CHP'ye karşı yazılması bizi bağlamaz, bizi ilgilendiren yazının insani tarafıdır.)

(Not: Şafak Pavey,  "Engin Ardıç'ın yazısı üzerinde hiç durmadım. Hatta bunları iltifat olarak kabul ediyorum. Hem engelli hem de CHP'li olmaktan gurur duyuyorum" diyerek Ardıç'a yanıt vermiştir.)

(Not - 19 Kasım 2016): Tecavüz yasasını savunmaya çalışan bazı kişiler, sosyal medyada Şafak Pavey'in 17 yaşında evlendiğini yazarak, kendilerince tutunacak dal aramış... Bu yazıda, Şafak Pavey'in, 17 yaşında tanıştığı Paul Pavey ile bir yıl sonra, yani 18 yaşında evlendiği vurgulanıyor.)

(Turknostalji.com)

Şafak Pavey'in çocukluk resmi >>